Google vyrástol v garáži a dodnes jeho datacentrá používajú komoditné hardverové komponenty, ktoré možno zakúpiť v hociakom obchode s elektronikou. Prečo Google nepoužíva super výkonné a super spoľahlivé hardverové komponenty, ktoré si može dať vyrobiť na objednávku? Lebo je lacnejšie kúpiť striktne komoditné súčiastky namiesto mrhania peniazmi na hardvér “na mieru”. Sme schopní vybudovať spoľahlivé datacentrá veľmi lacno lebo zabudujeme spoľahlivost do softvéru.


A čo to má spoločné s Open Source?

Je to jednoduché. Ak používame všeobecne dostupný hardvér s operačnými systémami Linux, máme za sebou veľké množstvo odborníkov, ktorí tento hardvér a softvér denno-denne používajú a testujú. Nemusíme sa báť, že nám datacentrum odíde kôli chybe v proprietárnom hardvéri alebo softvéri.

Prvé Google datacentrum bolo prvým a jediným heterogénnym datacentrom aké Google kedy malo. V garáži jednej zamestnankyne Susan Wojcicki stálo niekoľko počítačov, ktoré riadili operačné systémy Solaris, FreeBSD a Linux. Dnes sú však všetky Google datacentrá homogénne a riadi ich len Linux – operačný systém ktorý pochádza z Open Source komunity.


Co je to Open Source?

Prečítajte si o Open Source na Opensource.org.

Ako Google Používa Open Source Softvér (OSS):

Ako som už spomenula, Google datacentrá bežia na operačných systémoch Linux, a developeri (vrátane mňa) pracujú na verzii Ubuntu upravenej špeciálne pre potreby Google. Google tiež používa rôzne Apache pomôcky (nie Apache Webserver, ale iné pomôcky ako napríklad Apache Axis), veľké monožstvo kryptografických pomôcok (napr. SSH, a iné najbežnejsie zaužívané, teda najviac testované, a dôveryhodné.), MySQL, Subversion, kompilátory a jazyky (gcc, Java, Python, C++). Tieto su veľmi doležité, lebo Google vyvíja väčšinu svojho softvéru, a má vlastné web servery, vlastné servlet engines a tiež aj sériu web toolkitov a vnútorných dashboardov. Množstvo našich vnútorných knižníc linkuje knižnice z open source jazykov.

Prečo Google používa OSS:

Čo sa može stať ak používaš softvér nad ktorým nemáš kontrolu? Kedže Google používa OSS, može riadiť svoj osud, a nemusí sa spoliehať na iné firmy, ktoré dodávajú proprietárny softvér.

Neoplatí nám sa vždy písať všetko od základu, keď už existuje veľké množstvo open source softvéru, ktorý nám vyhovuje, a ešte k tomu ho môžme voľne modifikovať podľa potreby. Ak používame OS, nikto nám nemôže limitovať spôsob akým softvér používame, ako ho meníme, a nikto si nemôže nárokovať na softvér ktorý vyprodukujeme. Veríme v etické ideály Open Source a snažíme sa ich podporovať.

Ako sa zapájame:

Sú firmy ktoré používajú OSS podľa licencie... ale nič viac.... len ho používajú. To je samozrejme v poriadku, lebo najjednoduchšiu vec co možme robiť s OSS je používať ho. Google nie len používa OSS, ale sa aj snaží prispievať rôznymi spôsobmi:

  • Podporujeme nezavislé OS projekty (Mozilla/ Firefox, OpenOffice.org, Linux Kernel, Apache Axis, atď)
  • Vydávame “patches” pre existujúce projekty v OS (Linux Kernel, Apache, GNU GCC, Wine, MySQL, Jabber, Python, Java, atď)
  • Pridávame nové projekty do Open Source komunity. Dodnes sme uvoľnili vyše jeden miliónov riadkov kódu v rôznych pojektoch ako napr. Google WebToolkit, Google Gears, a rozne Google APIs.
  • Zdarma hosting kódu na code.google.com. Sme druhá najväčšia stránka pre hosting kódu. Ponúkame infraštruktúru potrebnú na manažovanie projektov (web hosting, kontrola verzií, bug tracking, wiki).
  • Google Summer of Code – projekt umožňujúci študentom tráviť leto prácou na Open Source projektoch.
  • Dotácie a granty (dotujeme Free Software Foundation, Apache, Python Software Foundation, atď)

Prídte nás navštíviť na LinuxExpo (linuxexpo.cz) v Prahe 15 apríla, kde budeme prednášať o Open Source a Google.