Open Source a Google
25. března 2008
A čo to má spoločné s Open Source?
Je to jednoduché. Ak používame všeobecne dostupný hardvér s operačnými systémami Linux, máme za sebou veľké množstvo odborníkov, ktorí tento hardvér a softvér denno-denne používajú a testujú. Nemusíme sa báť, že nám datacentrum odíde kôli chybe v proprietárnom hardvéri alebo softvéri.
Prvé Google datacentrum bolo prvým a jediným heterogénnym datacentrom aké Google kedy malo. V garáži jednej zamestnankyne Susan Wojcicki stálo niekoľko počítačov, ktoré riadili operačné systémy Solaris, FreeBSD a Linux. Dnes sú však všetky Google datacentrá homogénne a riadi ich len Linux – operačný systém ktorý pochádza z Open Source komunity.
Co je to Open Source?
Prečítajte si o Open Source na Opensource.org.
Ako Google Používa Open Source Softvér (OSS):
Ako som už spomenula, Google datacentrá bežia na operačných systémoch Linux, a developeri (vrátane mňa) pracujú na verzii Ubuntu upravenej špeciálne pre potreby Google. Google tiež používa rôzne Apache pomôcky (nie Apache Webserver, ale iné pomôcky ako napríklad Apache Axis), veľké monožstvo kryptografických pomôcok (napr. SSH, a iné najbežnejsie zaužívané, teda najviac testované, a dôveryhodné.), MySQL, Subversion, kompilátory a jazyky (gcc, Java, Python, C++). Tieto su veľmi doležité, lebo Google vyvíja väčšinu svojho softvéru, a má vlastné web servery, vlastné servlet engines a tiež aj sériu web toolkitov a vnútorných dashboardov. Množstvo našich vnútorných knižníc linkuje knižnice z open source jazykov.
Prečo Google používa OSS:
Čo sa može stať ak používaš softvér nad ktorým nemáš kontrolu? Kedže Google používa OSS, može riadiť svoj osud, a nemusí sa spoliehať na iné firmy, ktoré dodávajú proprietárny softvér.
Neoplatí nám sa vždy písať všetko od základu, keď už existuje veľké množstvo open source softvéru, ktorý nám vyhovuje, a ešte k tomu ho môžme voľne modifikovať podľa potreby. Ak používame OS, nikto nám nemôže limitovať spôsob akým softvér používame, ako ho meníme, a nikto si nemôže nárokovať na softvér ktorý vyprodukujeme. Veríme v etické ideály Open Source a snažíme sa ich podporovať.
Ako sa zapájame:
Sú firmy ktoré používajú OSS podľa licencie... ale nič viac.... len ho používajú. To je samozrejme v poriadku, lebo najjednoduchšiu vec co možme robiť s OSS je používať ho. Google nie len používa OSS, ale sa aj snaží prispievať rôznymi spôsobmi:
- Podporujeme nezavislé OS projekty (Mozilla/ Firefox, OpenOffice.org, Linux Kernel, Apache Axis, atď)
- Vydávame “patches” pre existujúce projekty v OS (Linux Kernel, Apache, GNU GCC, Wine, MySQL, Jabber, Python, Java, atď)
- Pridávame nové projekty do Open Source komunity. Dodnes sme uvoľnili vyše jeden miliónov riadkov kódu v rôznych pojektoch ako napr. Google WebToolkit, Google Gears, a rozne Google APIs.
- Zdarma hosting kódu na code.google.com. Sme druhá najväčšia stránka pre hosting kódu. Ponúkame infraštruktúru potrebnú na manažovanie projektov (web hosting, kontrola verzií, bug tracking, wiki).
- Google Summer of Code – projekt umožňujúci študentom tráviť leto prácou na Open Source projektoch.
- Dotácie a granty (dotujeme Free Software Foundation, Apache, Python Software Foundation, atď)
Prídte nás navštíviť na LinuxExpo (linuxexpo.cz) v Prahe 15 apríla, kde budeme prednášať o Open Source a Google.
7 komentářů :
Právě čtu knihu Google story a tam se hned v úvodu píše:
"Aby mohl Google provádět tak náročné vyhledávání a s ním spojené služby, používá řadu patentovaných a na míru šitých programů a stovky tisíc počítačů, sestavených rovněž s ohledem na specifické požadavky."
A já zas nechápu, proč na Blogu Google Česká republika píše někdo slovensky? To se snad na ruském blogu bude psát polsky? Bože. Vraťtě se, prosím, se svým jazykem na východ. Před deseti lety jsme vás učili psát, a teď nás chcete něco učit?
A já zas nechápu, proč do komentů Blogu Google Česká republika píše někdo komentář, který jakoby byl k blogu nějaké nacionalistické strany a ne k blogu globální, hranice propojující společnosti. Já se od kolegů z Google rád nechám něco naučit, a jestli mluví anglicky, slovensky nebo jazykem !xhosa (tam bych užil tlumočníka) je mi upřímně fuk.
Naprosto správně, Google otevírá cesty globálnímu Internetu a přeci jen je to trochu více než 10 let, co bylo Československo, takže snad ještě budeme rozumět vzdělaným lidem, kteří mluví spisovně Slovensky.
Nemohu si odpustit dojem, že je to jakoby okopírovaná myšlenka z knihy.
4Noname... mno, když někoho naučím číst a on toho využije jako odrazový můstek ke svému rozvoji a sám jsem spokojen s tím, že umím UŽ více než deset let číst, tak kdo je na tom líp? ;-)
Osobně nemám problém číst na "českém" blogu v jakémkoliv jazyce, kterému budu rozumět.
A teď ke článku... pěkná pozvánka, ale je pravda, že komentář od Wency to trochu nabourává :-)
„Ako som už spomenula, Google datacentrá bežia na operačných systémoch Linux, a developeri (vrátane mňa) pracujú na verzii Ubuntu upravenej špeciálne pre potreby Google“ – To skoro vypadá, jakoby Google chtěl na svoje datacentra dát Ubuntu, čemuž opravdu nevěřím. Je snad jasné jaký je účel Ubuntu - přiblížit Linux uživatelům Windows. Nevím, co by dělal na datacentrech Google.
Wenca: Nesmíš to brát tak striktně. Uvolnit Googleware jako Open Source? :) Ačkoliv dneska už by i tak někdo těžko vytvářel konkurenci, tak proč ne? :)) Googláci, my chceme vaše zdrojáky !!
Zajímavý příspěvek, ale je trochu nepravdivý a musím si maličko rýpnout. Osobně jsem příznivcem jak open source tak i closed source a zavisí to na kontextu, v jakém se to uplatní a co je cílem ochrany. Open source je skvělý ve školách a výzkumu, super. Ale sám Google je ukázkou naprostého closed source, kde přísně chrání např. i jen informace o počtu serveru, nemluvě informace o infrastruktuře a už vůbec nemluvě o implementaci a zdrojových kódech. Je to vidět na produktech jako Google Mini a GSA, které jsou uzavřené chráněné balíky. A je to naprosto v pořádku, protože Google si chrání svůj byznys a své know-how a dělá jen moc dobře, jinak by ho konkurence "vykradla". Totéž platí pro jiné firmy a jiné modely a osobně nemám rád ten rádoby fanaticko-módní styl, že co nenapíše, že je šířeno pod GPL je projev temné strany :) Takže Google podpuje OSS, ale jen tam, kde to neohrožuje jeho core-byznys a naopak ho to podporuje. Víc logiky v tom není.
Okomentovat