V Google si neustále klademe otázku „co by se stalo, kdyby“ a pomocí technologií hledáme odpovědi. V roce 2011 jsme založili projekt Google Science Fair, abychom inspirovali teenagery k hledání odpovědí na jejich otázky pomocí vědy, technologií, projektování a matematiky. Já sám jsem velkým fanouškem vědeckých veletrhů a obzvláště toho od Googlu, jehož letošní ročník začal minulý týden Studenti z celého světa budou bádat (a programovat, experimentovat, navrhovat a stavět), dokud se jim nepodaří nalézt odpovědi, které hledají.
V minulém roce se vítězkou hlavní ceny Google Science Fair stala Kiara Nirghi. Tato 18letá slečna z Jihoafrické republiky chce najít nové způsoby, jak chránit naše životní prostředí, a to hlavně v oblasti, ze které pochází a která je postižena suchem. Měl jsem příležitost si s Kiarou popovídat a zeptat se jí, co ji vedlo k řešení této otázky:
Na jakou otázku jste přesně hledala odpověď v rámci svého projektu na Google Science Fair?
„Může odpad z ovoce zachránit úrodu v období sucha?“ Chtěla jsem zjistit, zda by bylo možné, aby plodiny rostly bez pravidelného zavlažování.
Proč vás zajímá odpověď právě na tuto otázku?
Když jsem společně se svou rodinou cestovala do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, šokovalo mě, že projíždíme okolo prázdných nádrží, které byly dříve plné vody. To bylo poprvé, kdy jsem na vlastní oči viděla, jaké má sucho dopady na oblast, ve které žiju. To mě inspirovalo, abych začala hledat řešení, která by byla bezpečná pro životní prostředí.
Stalo se někdy, že věci nefungovaly, jak jste si představovala?
Myslím, že věda a neúspěch kráčí ruku v ruce... když nedosáhnete těch „správných“ výsledků, ale přesto vytrváte, můžete nakonec dojít k převratnému řešení, anebo třeba získáte inspiraci k úplně jinému nápadu. Musíte začít znovu od začátku, ale to je v pořádku. Vytrvalost vás vždy dovede k dalšímu kroku, díky němuž můžete udělat svět lepším místem!
Co byste poradila dalším studentům, kteří by také rádi změnili svět?
Nikdy se nesmíte bát prostě se zeptat. Otázka je vždy prvním krokem na cestě k odpovědi, která přinese změnu nebo vyřeší problém.
Pokud se chcete zúčastnit, navštivte
Googlesciencefair.com, kde najdete naše nové materiály, podněty a inspiraci, které vám pomohou rozvinout vaše nápady. Víme, že to jsou hlavně učitelé, kteří motivují studenty a pomáhají jim hledat odpovědi na otázky, a proto jsme připravili novou sadu
materiálů certifikovaných organizací ISTE i výukových aktivit, které vám pomohou přicházet s novými nápady.
Přihlášky posílejte do 12. prosince – vítěz získá stipendium ve výši 50 000 dolarů a 20 finalistů z celého světa pozveme do centrály Google, aby zde představili své projekty a ucházeli se o stipendia a ceny od National Geographic, Lego Education, Scientific American a Virgin Galactic.
Otázka tedy zní: Co by se stalo, kdybyste získali hlavní cenu na Google Science Fair?
Vint Cerf, internetový guru