Platformou myslím technologii, nad kterou mohou jednoduše stavět třetí strany. Tradiční softwarovou platformou je operační systém, ale stavět lze třeba i nad databázovými systémy, otevřenými souborovými formáty a v neposlední řadě webovými API. Výhoda platformy je v tom, že kolem sebe v ideálním případě vytváří ekosystém, který živí, a ze kterého také čerpá energii.
Google má rád platformy. Platformou myslím technologii, nad kterou mohou jednoduše stavět třetí strany. Tradiční softwarovou platformou je operační systém, ale stavět lze třeba i nad databázovými systémy, otevřenými souborovými formáty a v neposlední řadě webovými API. Výhoda platformy je v tom, že kolem sebe v ideálním případě vytváří ekosystém, který živí, a ze kterého také čerpá energii.

Bude platforma úspěšná? To závisí na tom, zda jsou s její pomocí úspěšné právě ty třetí strany, které nad ní staví.

Lépe řečeno: bez třetí strany si žádná plnokrevná platforma ani neškrtne. A v případě softwaru jsou tou třetí stranou většinou vývojáři.

Podporovat vývojáře v ČR mám na starosti už dva roky. Rád bych následujícím článkem ohlásil pár změn, které teď probíhají v souvislosti právě s googlími platformami. (Ony už probíhají dlouho, ale teď dává největší smysl o nich mluvit).

Vývojáře by tyto novinky měly myslím hodně potěšit – a hlavně by jim měly pomoci lépe poznat a využívat všechny googlí technologie, ať už je to Android, Chrome (OS), App Engine nebo třeba Google Maps.

Takže: Google má rád platformy. Platformy potřebují dobré vývojáře. Důsledek si poskládejte z počátečních slov předcházejících odstavců. :)

Pojďme se podívat na to, jak spolupráce Googlu s vývojáři vypadala před rokem.
  1. Google měl pro vývojáře jedinou stránku: code.google.com. Jak se můžete přesvědčit jedním klikem, moc přehledná (či hluboká) studnice informací to rozhodně nebyla.
  2. Google také pořádal vlastní vývojářské akce: tzv. Google Developer Day. V roce 2011 jsme tuto akci pořádali v devíti městech světa (mezi nimi i v Praze). Aby se tak stalo, musela se vynaložit spousta času a energie. Celé týmy googlerů až desetinu celého roku strávili cestováním po světě. Výsledkem bylo, že celkem zhruba 10 tisíc vývojářů (z asi 6 miliónů na celém světě) se jednou za rok dostalo do přímého styku s někým z Googlu. Ostatní měli smůlu úplně. Jako událost byl (alespoň ten pražský) Google Developer Day úžasný, ale v praxi byl flusnutím do oceánu.
  3. Když měl vývojář konkrétní, pokročilou otázku na Google, v podstatě ji neměl kam směřovat, natož aby se dočkal odpovědi.
  4. Měl-li vývojář zájem setkat se s lidmi, kteří se zajímají o googlí technologie, musel se nějak dozvědět o komunitě GUG (nebo GTUG) a/nebo znát adresu gug.cz (nebo gtugs.org).
Od té doby se hodně změnilo.
  1. Existuje nový web pro vývojáře: developers.google.com. Na něm jde najít dokumentaci ke všem googlím API a SDK, tutoriály, ukázky použití, a všechno ostatní, co pro vývojáře máme – na jednom místě.
  2. Díky developers.google.com/live si dnes může kdokoliv, v kterékoliv části roku, promluvit s lidmi z Googlu. Technologie, která to umožňuje, byla před rokem v plenkách: Google+ Hangouts.
  3. Pokud má vývojář konkrétní dotaz, který vyžaduje expertní odpověď (a nechce nebo nemůže to probírat přes Hangout), stačí jej dát na StackOverflow. Vývojáři z Googlu tam jsou dnes velmi aktivní a monitorují všechny relevantní tagy. Výhoda je v tom, že StackOverflow samo o sobě je platforma, a zároveň velmi živá komunita.
  4. Vývojář, který se chce spojit s dalšími podobně smýšlejícími, má přímo na developers.google.com záložku Groups (kde samozřejmě najdete i náš český GUG). A komunity mají větší prostor dělat zajímavé akce.
Jak to tak bývá, stále je co zlepšovat. Ale jsem rád, že Google ve vztahu s vývojáři ušel dlouhou cestu (a hlavně: správným směrem).

Google Developer Days už nejsou potřeba. Všechny přednášky, které by mohli lidé na GDD vidět, jsou k dispozici na webu. Možnost popovídat si s lidmi z Googlu má dnes každý, a to po celý rok.

A pokud jde o zážitek/událost, a možnost se setkat s dalšími google-pozitivními vývojáři – GUG jen od začátku roku stihl uspořádat 39 různých akcí. A ve spolupráci s Googlem se chystá uspořádat svoji zatím největší – DevFest. (K tomu již brzy zde na blogu i jinde.)

Teď je potřeba, aby co nejvíc vývojářů novinky začalo využívat a dalo nám vědět, co funguje a co ne. Pak můžeme iterovat dál.


Seznámit se se zásadami inzerce AdWords je důležité, chcete-li úspěšně spravovat účet a zobrazovat reklamy, které jsou bezpečné a pro uživatele užitečné. Abychom vám pomohli zjistit, jak tyto zásady ovlivňují zobrazování reklam, přidali jsme nedávno na kartu Reklamy novou ...
Seznámit se se zásadami inzerce AdWords je důležité, chcete-li úspěšně spravovat účet a zobrazovat reklamy, které jsou bezpečné a pro uživatele užitečné. Abychom vám pomohli zjistit, jak tyto zásady ovlivňují zobrazování reklam, přidali jsme nedávno na kartu Reklamy novou ikonu stavu. Teď přicházíme s další funkcí, která vám pomůže rychleji určit problémy související s porušením zásad: nový sloupec “Podrobnosti o zásadách”.

Sloupec Podrobnosti o zásadách umožňuje prohledávat a třídit problémy související se zásadami. Lze navíc zobrazit stav pro všechny reklamy a odpadá tak nutnost umisťovat kurzor na každý stav jednotlivě. Najdete v něm například tyto informace:
– Stav schválení jednotlivých reklam
– Důvody případného zamítnutí
– Konkrétní zásady, které mohou omezit zobrazení reklam

Tyto informace jsou dostupné i u pozastavených reklam. To může být velmi užitečné, pokud chcete znát stav pozastavených reklam nebo potřebujete dočasně pozastavit kampaň do doby, než u ní vyřešíte problémy spojené s porušením některých zásad.



Nový sloupec najdete tak, že přejdete na kartu Reklamy a kliknete na tlačítko Sloupce. Poté si můžete sloupce přizpůsobit. V části Atributy přidejte kliknutím sloupec Podrobnosti o zásadách a nové nastavení uložte. Na kartě Reklamy se poté zobrazí nový sloupec Podrobnosti o zásadách.

Ali Miller
Produktový manažer Google AdWords

Za překlad zodpovídá Jan Zubina

Internet a sociální nástroje mění to, jakým způsobem se lidé propojují. Mnoho malých i velkých společností své podnikání přesunulo do cloudu a využívá stejné nástroje, které používáme také doma – tzn. Gmail, Kalendář, Dokumenty Google. Ať je zaměstnanec kdekoli – na služební cestě, na druhém konci města, ale i světa, má ke všem svým datům přístup odkudkoli.
Internet a sociální nástroje mění to, jakým způsobem se lidé propojují. Mnoho malých i velkých společností své podnikání přesunulo do cloudu a využívá stejné nástroje, které používáme také doma – tzn. Gmail, Kalendář, Dokumenty Google. Ať je zaměstnanec kdekoli – na služební cestě, na druhém konci města, ale i světa, má ke všem svým datům přístup odkudkoli.

V našem úsílí zjednodušit a zefektivnit spolupráci a komunikaci v rámci firmy se posouváme o krok dál. Věříme, že stejně jako Google Apps dokáže i Google+ pomoci při vzájemné spolupráci v rámci jedné firmy. Proto dnes na Google+ představujeme několik novinek zaměřených právě na společnosti. Co je tedy nového?

Sdílení v rámci organizace
Jakýkoli příspěvek na Google+ je nyní možné sdílet pouze v rámci organizace. Příspěvek je označen jako Omezený a nikdo jej nemůže sdílet s nikým, kdo není součástí firmy. Současně ale lze své příspěvky sdílet i s partnery nebo lidmi, kteří do příslušné organizace nepatří. Stačí jen zvolit, komu je daný příspěvěk určen.

Video konference v Gmailu, Kalendáři i Dokumentech Google
Koordinace celého týmu může být občas náročná, zvlášť jedná-li se o tým mezinárodní. Pokud ale je k dispozici internet a web kamera, pak už vám nic nebrání uspořádat Google+ Hangout až pro 10 lidí najednou. Každý je u svého počítače, ve své zemi a ve svém pohodlí. Výhodou však je, že Hangout uspořádáte jedním kliknutím přes událost v Kalendáři Google nebo Gmailu. Během video konference je možné otevřít si Dokument Google a zaznamenávat do něj přímo úpravy, na kterých se s kolegy domluvíte. A nejlepší na tom je, že úpravy mohou dělat všichni a ostatní je hned uvidí.

Kontrolní nástroje pro administrátory
Aby si byli všichni jisti, že sdílí informace pouze s těmi, se kterými sdílet chtějí, je možné nastavit výchozí pravidla pro Omezené sdílení. Stejně tak je to možné pro Omezený Hangout, který umožní lidem v organizaci pořádat menší soukromé video konference.

A toto všechno je jen začátek
Během následujících měsíců bychom firmám rádi přinesli další novinky, jako například mobilní verzi Google+ pro firemní stránky a další nástroje pro administrátory. Budeme rádi, pokud výhody internetových nástrojů objeví i další firmy a umožní tak zaměstnancům lépe spolupracovat.

Martina Ondrušová
Google ČR

Jak vyberete správná klíčová slova? Jak vytvoříte reklamy, které přilákají zákazníky?

Během několika následujících letních týdnů se budeme na fóru AdWords věnovat právě těmto základním otázkám správy kampaní. Každý týden přidáme příspěvek, ve kterém vás vyzveme, abyste se podělili o sv ...
Jak vyberete správná klíčová slova? Jak vytvoříte reklamy, které přilákají zákazníky?

Během několika následujících letních týdnů se budeme na fóru AdWords věnovat právě těmto základním otázkám správy kampaní. Každý týden přidáme příspěvek, ve kterém vás vyzveme, abyste se podělili o své osvědčené postupy, a přidáme několik vlastních tipů a rad. Autory nejlepších příspěvků nakonec vyhlásíme na našem fóru. A pokud dostanete sami nápady na další témata, kterým bychom se mohli věnovat, tak nám určitě zanechte vzkaz. Rádi se na ně společně s vámi podíváme!

Tým fóra AdWords

Léto se kromě jiného neslo v podání hudby. A to i v Googlu. S cílem podpořit českou hudební komunitu jsme společně s Ochranným svazem autorským (OSA) a s hudebním magazínem iREPORT zorganizovali druhý ročník Českého YouTube Festu, který je součástí programu ...
Léto se kromě jiného neslo v podání hudby. A to i v Googlu. S cílem podpořit českou hudební komunitu jsme společně s Ochranným svazem autorským (OSA) a s hudebním magazínem iREPORT zorganizovali druhý ročník Českého YouTube Festu, který je součástí programu „Google pro českou kulturu“. Jaký byl a co nového přinesl?

Více přihlášených videí, více hlasů
O pestrosti české hudební scény nás přesvědčil počet přihlášených klipů (téměř 800, o čtvrtinu více než loni). Kromě většího zájmu kapel se sešlo i více hlasujících. Do soutěže jste poslali přes 60 000 hlasů a rozhodli o tom, že absolutním vítězem se stala kapela Bek Ofis.



Více možností zahrát si na letních festivalech
Letos jsme odměňovali nejenom tři, ale rovnou pět vítězů, kteří dostali příležitost zahrát si na letních festivalech. Celkem šlo o 11 vystoupení našich vítězů. Vidět a slyšet jste je mohli na JamRocku, United Islands, Rock for People, Sázavafestu nebo Open Air Festivalu.

Více vyžití na letních festivalech
Na své si přišli i návštěvníci akcí. Deseti tisíce z nich dorazily až do naší pojízdné Google relax zóny. V té to žilo na plné obrátky. Soutěže o zajímavé ceny, přístup na internet, testování Chromebooků a Androidů, možnost vyfotit se ve fotokoutku a mnoho dalšího.



Novinka pro ty, kteří se na festivaly nedostali
Chtěli jsme potěšit i ty, které letošní festivalová sezóna tak trochu minula. Prostřednictvím Vysílaných Hangoutů jsme zorganizovali celkem 51 živých  rozhovorů s vybranými hudebníky. "Každý" pak měl šanci sledovat rozhovor naživo a dokonce hudebníkům položit i dotaz. Rozhovory jsme vysílali na  Google+ stránce Českého YouTube Festu. Jejich video záznam najdete na YouTube kanálu youtube.cz/ceskyfest. Už teď mají více než 30 tisíc zhlédnutí.

Letních dnů ubývá a hudební stage pomalu zejí prázdnotou. Užijte si zbytek léta a možná se potkáme zas za rok.

Martina Ondrušová
Google ČR