TL;DR článek o všem, co plánujeme ve směru k vývojářům
30. srpna 2012


Bude platforma úspěšná? To závisí na tom, zda jsou s její pomocí úspěšné právě ty třetí strany, které nad ní staví.
Lépe řečeno: bez třetí strany si žádná plnokrevná platforma ani neškrtne. A v případě softwaru jsou tou třetí stranou většinou vývojáři.
Podporovat vývojáře v ČR mám na starosti už dva roky. Rád bych následujícím článkem ohlásil pár změn, které teď probíhají v souvislosti právě s googlími platformami. (Ony už probíhají dlouho, ale teď dává největší smysl o nich mluvit).
Vývojáře by tyto novinky měly myslím hodně potěšit – a hlavně by jim měly pomoci lépe poznat a využívat všechny googlí technologie, ať už je to Android, Chrome (OS), App Engine nebo třeba Google Maps.
Takže: Google má rád platformy. Platformy potřebují dobré vývojáře. Důsledek si poskládejte z počátečních slov předcházejících odstavců. :)
Pojďme se podívat na to, jak spolupráce Googlu s vývojáři vypadala před rokem.
- Google měl pro vývojáře jedinou stránku: code.google.com. Jak se můžete přesvědčit jedním klikem, moc přehledná (či hluboká) studnice informací to rozhodně nebyla.
- Google také pořádal vlastní vývojářské akce: tzv. Google Developer Day. V roce 2011 jsme tuto akci pořádali v devíti městech světa (mezi nimi i v Praze). Aby se tak stalo, musela se vynaložit spousta času a energie. Celé týmy googlerů až desetinu celého roku strávili cestováním po světě. Výsledkem bylo, že celkem zhruba 10 tisíc vývojářů (z asi 6 miliónů na celém světě) se jednou za rok dostalo do přímého styku s někým z Googlu. Ostatní měli smůlu úplně. Jako událost byl (alespoň ten pražský) Google Developer Day úžasný, ale v praxi byl flusnutím do oceánu.
- Když měl vývojář konkrétní, pokročilou otázku na Google, v podstatě ji neměl kam směřovat, natož aby se dočkal odpovědi.
- Měl-li vývojář zájem setkat se s lidmi, kteří se zajímají o googlí technologie, musel se nějak dozvědět o komunitě GUG (nebo GTUG) a/nebo znát adresu gug.cz (nebo gtugs.org).

- Existuje nový web pro vývojáře: developers.google.com. Na něm jde najít dokumentaci ke všem googlím API a SDK, tutoriály, ukázky použití, a všechno ostatní, co pro vývojáře máme – na jednom místě.
- Díky developers.google.com/live si dnes může kdokoliv, v kterékoliv části roku, promluvit s lidmi z Googlu. Technologie, která to umožňuje, byla před rokem v plenkách: Google+ Hangouts.
- Pokud má vývojář konkrétní dotaz, který vyžaduje expertní odpověď (a nechce nebo nemůže to probírat přes Hangout), stačí jej dát na StackOverflow. Vývojáři z Googlu tam jsou dnes velmi aktivní a monitorují všechny relevantní tagy. Výhoda je v tom, že StackOverflow samo o sobě je platforma, a zároveň velmi živá komunita.
- Vývojář, který se chce spojit s dalšími podobně smýšlejícími, má přímo na developers.google.com záložku Groups (kde samozřejmě najdete i náš český GUG). A komunity mají větší prostor dělat zajímavé akce.
Google Developer Days už nejsou potřeba. Všechny přednášky, které by mohli lidé na GDD vidět, jsou k dispozici na webu. Možnost popovídat si s lidmi z Googlu má dnes každý, a to po celý rok.
A pokud jde o zážitek/událost, a možnost se setkat s dalšími google-pozitivními vývojáři – GUG jen od začátku roku stihl uspořádat 39 různých akcí. A ve spolupráci s Googlem se chystá uspořádat svoji zatím největší – DevFest. (K tomu již brzy zde na blogu i jinde.)
Teď je potřeba, aby co nejvíc vývojářů novinky začalo využívat a dalo nám vědět, co funguje a co ne. Pak můžeme iterovat dál.